Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ II DL247 Unisex Short Length Lab Jackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lab coat provides AAMI PB70 Level 1 fluid resistance and offers protection from aerosols, blood, and all aqueous liquids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.5 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 45 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Static,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.6 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 1 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Round |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7 |
| For Use With (Application) | Used in electronic medical device and pharmaceuticals industries |
| No. of Pockets | 3 |
Halyard Health BASIC™ Plus Lab Coats with Knit Collar and Cuff
Protective tri-layer fabric offers resistance to blood strikethrough at various levels of exposure.
| Construction | 3-ply SMS |
|---|---|
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL171 Unisex Mid-Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Description | Durable Knit Cuffs for Overgloving, Bleach Safe Colors |
| Length (Metric) | 86 cm |
| Length (English) | 34 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanroom ISO 5/Class 100 |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Fluids |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | OSHA, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
DR Instruments DR-Uniforms™ Sanforized 100% Cotton Unisex Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
DR-Uniforms™ Sanforized 100% Cotton Unisex Lab Coats are tailored from fine quality materials for hospital and lab use. Feature three patch pockets and two convenient side slits to access pants pockets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 106.7 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 42 in. |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Lakeland Industries Pyrolon™ Plus 2 Disposable Flame Resistant Lab Coats
Disposable flame resistant/ARC lab coat also protects from dirt, grease, oil, and other harmful contaminants.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Blue |
| Model | 7101B |
| Material | Wood Pulp Spunlace,FR-treated Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 203 Certified, NFPA 2113 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
White Swan™ Essentials™ Men's All-Purpose Lab Coats
Poly cotton lab coats with button closures are available in three styles.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Breast pocket with pencil/pen divider, two lower patch pockets, beeper pocket |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set Sleeve |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Stain Release |
| Sterility | Non-sterile |
Superior Uniform Cotton Twill Knee-Length Lab Coats
Knee-length lab coats feature a cloth-knot button style closure and an attached two-piece back belt.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | White |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Closure Type | Buttons |
| No. of Pockets | 3 |
Superior Uniform Worklon™ Unisex Microstat ESD Lab Coats
Knee-length lab coats are ideal for use where static control is critical.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Color | Silica Blue |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Cotton,Carbon-modified Nylon |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
White Swan™ Meta fundamentals™ Ladies' 33 Inch Lab Coat
Fashionable and functional lab coat features four button closure, notched lapel, and two larger sized lower pockets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 84 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ Meta Fundamentals Women's 37 Inch Lab Coats
Longer length polyester cotton blend lab coat features side seam slits for easy pocket access.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 94 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 37 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ Meta Unisex Lab Coats
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (English) | 40 in. |
|---|
White Swan™ Meta fundamentals™ Men's 38 Inch Lab Coats
65/35 Performance Poplin with Soil Release™
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 96.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 38 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Desco™ Statshield™ Smock Jacket with Knitted Cuffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Smock with groundable static control garment system that allows operators and smock to be bonded or electrically connected to ground to prevent ESD events in ESD protected areas.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Material | Polyester |
|---|---|
| Closure Type | Snaps |
Superior Uniform Worklon™ Microstat ESD Lab Wear
Unisex coats for lab environments
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 104 cm |
| Length (English) | 41 in. |
| Model | 463WHT |
| Material | Polyester,Cotton,Carbon-modified Nylon |